Aprenestadistica. Home
Aprenestadistica. Secundària




Usuari/usuària

Inici Activitats Serveis Activitats Demografia Activitats societat Activitats Economia Activitats Medi Ambient Glossari
La immigració en el món

Nom de l’activitat: El noticiari radiofònic
Plantejament de l’activitat: Preparar un noticiari radiofònic a partir d’afirmacions, certes o no, sobre els naixements a Catalunya
Àmbit: Anàlisi descriptiva
Objectiu: Aprendre a interpretar dades estadístiques
Conceptes estadístics: Interpretació de dades
Competència bàsica: Tractament de la informació i competència digital
Nivell: 1r cicle d’ESO
Durada: 60 minuts

Inici > Índex secció demografia > El noticiari radiofònic

Registre

Per poder validar dades i desar-les a l’activitat, així com per visualitzar les animacions, cal que us autentiqueu com a convidats o com a usuaris registrats.
 
 
  Has oblidat la contrasenya?
 
 
 

El noticiari radiofònic

imatge: noticiari radiofònic 
A la locutora de la cadena de ràdio de la teva localitat li han encarregat que faci un programa monogràfic sobre els naixements a Catalunya. El seu equip col·laborador ha recopilat un munt d’informació que cal contrastar, ordenar i organitzar per passar-la als oients.

Les informacions trobades són les següents:

1. A Catalunya 3 de cada 10 nens neixen fora del matrimoni.

2. Al Pla d’Urgell la majoria de nens neixen fora del matrimoni.

3. Al Gironès hi ha més naixements que al Pla de l’Estany perquè el nombre de fills per dona és més elevat.

4. El Gironès és la comarca que presenta més taxa de natalitat de tot Catalunya. Està gairebé 3 punts per sobre de la mitjana catalana.

5. Totes les comarques que tenen més fills fora del matrimoni tenen menys natalitat.

6. La majoria de comarques pirinenques presenten una fecunditat inferior a la mitjana catalana.

7. Totes les comarques que tenen una taxa de natalitat inferior a la mitjana presenten també una fecunditat inferior.

8. Osona és la comarca que té menys fills fora del matrimoni.
 

  Ajuda a preparar l’informe de la locutora seguint els passos següents:

 

  Per poder rebutjar les afirmacions que no són adequades, observa les dades de la taula següent.

Abans, cal que coneguis uns conceptes:

  • Taxa bruta de natalitat: Quocient entre el nombre de nascuts vius registrats en un any determinat i la població a meitat del període. S'expressa en tant per mil.
  • Taxa global de fecunditat: Relació entre el nombre de nascuts vius per cada 1.000 dones en edat fèrtil (entre 15 i 49 anys).
Moviment natural. Fecunditat Catalunya. Distribució per Comarques. 2013.
Taxa bruta
de natalitat
Taxa global de
fecunditat
general
Indicador
conjuntural
de fecunditat
Edat
mitjana a la
maternitat
Edat
mitjana al
primer fill
Proporció
de nascuts
dins del
matrimoni
Font: Idescat. Indicadors demogràfics.
 
Alt Camp9,7843,3......53,44
Alt Empordà10,1543,66......48,03
Alt Penedès1042,69......53,93
Alt Urgell7,1431,18......59,73
Alta Ribagorça7,7736......51,61
Anoia10,344,68......57,38
Bages9,642,95......56,05
Baix Camp9,9341,36......53,7
Baix Ebre9,1441,8......58,33
Baix Empordà9,4740,95......50,84
Baix Llobregat9,7240,09......53,93
Baix Penedès9,6741,68......50,83
Barcelonès9,0638,17......52,39
Berguedà7,2335,76......55,52
Cerdanya7,5832,76......50,72
Conca de Barberà8,0838,22......58,68
Garraf8,6836,13......49,56
Garrigues6,7434,83......58,65
Garrotxa9,7244,51......52,61
Gironès11,8347,63......53,31
Maresme9,540,51......53,81
Montsià8,1435,48......60,11
Noguera8,941,69......64,76
Osona10,2745,17......61,07
Pallars Jussà7,0435,35......55,32
Pallars Sobirà8,0636,8......36,21
Pla d'Urgell10,5647,09......63,66
Pla de l'Estany10,7146,86......62,2
Priorat6,9836,28......49,25
Ribera d'Ebre8,0339,45......57,38
Ripollès7,9240,24......53,92
Segarra11,1448,7......70,87
Segrià9,8641,87......58,79
Selva9,0738,3......48,89
Solsonès9,8445,27......66,92
Tarragonès10,3542,31......54,15
Terra Alta6,535,36......58,23
Urgell10,4447,71......64,21
Val d'Aran9,7938,14......48,45
Vallès Occidental10,4942,99......55,51
Vallès Oriental9,7540,49......55,05
Catalunya9,640,591,3331,5730,4254,14
 

 

Per exemple la 1ª frase diu: 3 de cada 10 catalans han nascut fora del matrimoni al darrer any. Exemple de resposta: És correcte i la dada estadística és: A Catalunya la proporció de nascuts dins del matrimoni és de 69,6.

 

 

Fills per dona. 2016
2014 2015 2016
Unitats: Fills per dona.
: No disponible.
(p) Provisional.
(b) Ruptura de sèrie.
(e) Valor estimat.
Font: Font Catalunya: Idescat; INE. Font Espanya, zona euro i Unió Europea: Eurostat.
Catalunya 1,38        1,39        1,39 (p)
Espanya 1,32        1,33        :     
Zona euro 1,56 (bep) 1,56 (bep) :     
Unió Europea 1,58 (bep) 1,58 (bep) :     

 

T’ajudem una mica:

  • A Catalunya 3 de cada 10 nens neixen fora del matrimoni. La comarca que...
  • Les comarques de muntanya...
  • Algunes comarques com..., malgrat presentar una taxa de natalitat baixa, poden remuntar perquè la fecunditat és més alta.
  • La natalitat i la fecunditat d’Espanya és superior/inferior a la catalana...