Aprenestadistica. Home
Aprenestadistica. Secundària




Usuari/usuària

Inici Activitats Serveis Activitats Demografia Activitats societat Activitats Economia Activitats Medi Ambient Glossari
Sóm un país vell?

Nom de l’activitat: Som un país de vells?
Plantejament de l’activitat: A partir d’una notícia, extreure les dades significatives i interpretar-les
Àmbit: Anàlisi descriptiva
Objectiu: Conèixer i interpretar indicadors demogràfics
Conceptes estadístics: Interpretació de dades estadístiques
Competència bàsica: Tractament de la informació i competència digital
Nivell: 1r cicle d’ESO
Durada: 40 minuts

Inici > Índex secció demografia > Som un país de vells?

Registre

Per poder validar dades i desar-les a l’activitat, així com per visualitzar les animacions, cal que us autentiqueu com a convidats o com a usuaris registrats.
 
 
  Has oblidat la contrasenya?
 
 
 

Som un país vell?

imatge: som un país de vells?

Sovint apareixen a la premsa notícies sobre l’envelliment de la població i tot el que comporta per a la societat. Vol dir això que ens estem convertint en un país vell?
Et proposem que ens ajudis a esbrinar-ho.  
 
 
 

  Canvia la imatge del text. Intenta omplir la graella següent i transforma la notícia en una taula de dades que ens permeti veure d’una manera més senzilla el contingut.

Notícies Comarques

imatges amb gent granL'índex d'envelliment ha augmentat un 54% a Girona en els últims vint anys

Dilluns 03 de desembre del 2007
L.F.G. | Diari de Girona

L’índex d’envelliment a les comarques gironines ha experimentat importants canvis en els últims anys. Aquest indicador, que expressa la quantitat de persones majors de 65 anys en comparació amb els menors de 15, ha crescut un 54% en els últims 20 anys, segons les dades de l'Institut d´Estadística de Catalunya. L’any 1986 hi havia 67 persones majors de 65 anys per cada 100 menors de 15, mentre que el 2006 la proporció s’havia invertit i es comptaven 103 majors de 65 anys per cada 100 menors de 15. Així doncs, en línies generals s’ha pogut observar un progressiu i accentuat envelliment de la població.

Però també cal destacar que aquest creixement no ha estat constant. La xifra es va anar incrementant entre 1986 i 1999 fins a arribar a un índex màxim de 120 majors de 65 anys per cada 100 menors de 15, però a partir d’aquell moment l’índex es va quedar estancat fins a l’any 2001. Des de llavors, la xifra s’ha anat reduint fins a arribar a les últimes dades disponibles, les del 2006, que situen l’índex d’envelliment en un 103. Tot i que l'Idescat no apunta les causes d’aquest fenomen, l’arribada d’immigració en edat de treballar és, probablement, un factor a tenir en compte.

Les dades també demostren, d’altra banda, que l’esperança de vida dels gironins augmenta, ja que cada vegada es compten més persones majors de 85 anys. L’any 1986, de cada 100 persones majors de 65 anys 7 en tenien també més de 85, mentre que ara l’índex ja ha arribat a 12.

Per comarques, el Ripollès és, amb diferència, la que compta amb una població més envellida. Aquesta àrea és la que compta amb menys habitants menors de 15 anys (només arriben al 12,12% del global), mentre que els seus veïns majors de 65 anys suposen el 23,45% de la població, molt per sobre la mitjana gironina. En conseqüència, el seu índex d’envelliment és de 208. La comarca es desmarca de la tendència global de la demarcació, ja que el seu índex d’envelliment ha estat constant i no ha disminuït en cap moment. A l’extrem contrari, el Gironès és la comarca que compta amb un índex d’envelliment més baix, que se situa només en 82 punts. Aquesta àrea compta només amb un 13,7% de població major de 65 anys, el percentatge més baix de tota la demarcació. En canvi, és la zona que compta amb una quantitat més elevada de menors de 15 anys: un 17,65%.
 

Abans de començar l’activitat ens aniria bé conèixer alguns conceptes:

  • Índex d’envelliment: Quocient entre el nombre de persones de 65 anys i més i el nombre de joves menors de 15 anys, expressat en tant per cent. Quan trobem un índex d’envelliment de 112 vol dir que per cada 100 joves menors de 15 anys hi ha 112 persones majors de 65 anys.
  • Índex de sobreenvelliment: Quocient entre el nombre de persones de 85 anys i més i el nombre de persones de 65 anys i més, expressat en tant per cent. Quan tenim un índex de sobreenvelliment de 14 vol dir que de cada 100 persones majors de 65 n’hi ha 14 majors de 85 anys.
  • Índex de dependència juvenil: Quocient entre el nombre de joves menors de 15 anys i el nombre de persones de 15 a 64 anys. S'expressa en tant per cent.
  • Índex de dependència senil: Quocient entre el nombre de persones de 65 anys i més i el nombre de persones de 15 a 64 anys. S'expressa en tant per cent.
  • Índex de dependència global: Relació de la població major de 64 anys i els menors de 15 anys respecte al grup comprès entre ambdues edats. Mesura la càrrega que per a la població en edat de treballar representa la població en edats dependents. S'expressa en tant per cent.
L'índex d'envelliment a Girona
TerritoriAnyÍndex d'envellimentÍndex de sobreenvelliment
 
Girona1986
1999
2006
Ripollès1986
1999
2006
Gironès1986
1999
2006
 

  Amb les dades de la taula que es mostra a continuació, completa la taula i busca l’índex d’envelliment i sobreenvelliment de Catalunya. Compara’l amb el de la província de Girona.

 

Estructura per edats, envelliment i dependència Catalunya. Sèrie temporal.
Any% 0 a 15 anys% 16 a 64 anys% 65 anys i mésÍndex
d'envelliment
Índex de
sobreenvelliment
Índex de
dependència
juvenil
Índex de
dependència
de la gent gran
Índex de
dependència
global
Font: Idescat. Indicadors demogràfics.
 
201316,8665,1917,95112,5715,3124,1227,1551,27
201216,865,7617,4411015242650
201116,6666,2817,0610815232549
201016,4766,7516,7810814232548
200916,2567,2516,510714232447
200815,9967,7116,310813222446
200715,7468,0116,2511013222445
200615,5368,0516,4211212212445
200515,3468,0616,611511212445
200415,1568,2616,5911611212445
200315,0467,9617,0112111202545
200214,8967,8517,2612411202545
200114,8467,7717,3912510202545
200014,8367,817,3712610202545
199914,9267,7817,312510202545
199815,0767,8117,1212310202545
199715,3467,8316,8311910202445
199615,6967,8216,4811410212445
199516,1767,7116,1210910212345
199416,7467,5515,71039222345
199317,4367,2515,32979232245
199218,1366,9214,95909242246
199118,8766,5414,6859252147
199019,6866,114,22798262147
198920,5165,6713,82738282148
198821,365,2813,42688292049
198722,0764,913,03648312050
198622,7964,5912,61607321951
198523,4764,2812,24567331952
198424,1563,9611,89537341853
198324,8163,5411,65507361853
198225,4963,1111,4486371854
198126,0662,7511,19466381755
 


L'índex d'envelliment a Catalunya
TerritoriAnyÍndex d'envellimentÍndex de sobreenvelliment
 
Catalunya1986
1999
2006
Girona1986
1999
2006
 

 

  Ara podríem treballar amb les dades més recents. Fixa't en la distribució per comarques:

Estructura per edats, envelliment i dependència Catalunya. Distribució per Comarques. 2013.
% 0 a 15 anys% 16 a 64 anys% 65 anys i mésÍndex
d'envelliment
Índex de
sobreenvelliment
Índex de
dependència
juvenil
Índex de
dependència
de la gent gran
Índex de
dependència
global
 
Alt Camp17,3964,8917,72108,4517,1924,7826,8751,65
Alt Empordà17,564,9517,55105,8115,3925,1826,6551,83
Alt Penedès19,0164,4816,5191,6916,3227,525,2152,71
Alt Urgell14,3565,3520,3150,4818,4620,3830,6751,04
Alta Ribagorça13,8766,9619,17146,519,5219,3128,2947,6
Anoia18,8764,3316,894,0314,927,3525,7153,06
Bages17,0463,6919,27119,2617,0125,0229,8454,86
Baix Camp18,6665,4615,8889,8214,6526,6123,950,5
Baix Ebre15,8763,2120,92140,3615,8423,2332,655,83
Baix Empordà16,8965,1817,93112,5114,4824,127,1151,21
Baix Llobregat18,2365,6416,1393,4312,2525,9224,2150,13
Baix Penedès18,2264,517,27100,0211,5426,3826,3952,77
Barcelonès14,3664,7220,92154,2716,0820,6931,9252,62
Berguedà13,9762,4823,55178,9418,8520,837,2258,02
Cerdanya15,5367,6216,85115,6416,3921,2524,5745,82
Conca de Barberà15,7863,2121,0114120,1823,2432,7756,01
Garraf17,6766,4615,8794,9712,8224,7923,5448,33
Garrigues13,5761,1425,3198,619,2920,5640,8361,38
Garrotxa16,1563,4920,36133,8819,6823,631,655,2
Gironès19,4166,1514,4478,616,3427,3321,4848,82
Maresme17,6965,3916,92101,0214,6725,2525,5150,76
Montsià15,9164,419,69130,6216,9223,1130,1953,3
Noguera15,3863,1421,48147,7520,122,7233,5656,28
Osona18,2864,3517,37100,4316,9326,4826,5953,07
Pallars Jussà13,3961,4625,14202,3822,5419,940,2760,17
Pallars Sobirà14,2366,419,37144,1722,6219,9928,8248,81
Pla d'Urgell17,3664,1318,52112,8919,1525,228,4553,65
Pla de l'Estany18,8863,9517,1796,1218,6227,4826,4253,9
Priorat13,461,5625,04198,2518,6520,2740,1860,45
Ribera d'Ebre13,5462,9423,52186,9219,1819,736,8256,51
Ripollès13,3862,2724,35192,2917,2320,138,6558,75
Segarra17,8664,7117,43103,9520,4225,4926,551,99
Segrià16,7866,1417,09107,6716,7823,6725,4849,15
Selva17,0566,8316,11100,3413,5323,6823,7647,43
Solsonès16,9663,319,74123,5717,0824,8530,7155,56
Tarragonès17,9666,9215,1288,8813,825,0622,2747,33
Terra Alta12,3359,4128,26244,2821,119,2346,9766,2
Urgell17,1863,5419,29118,4819,3525,2629,9355,2
Val d'Aran15,5671,7512,698716,6120,0617,4537,51
Vallès Occidental18,8865,8615,2685,3614,0726,7322,8249,55
Vallès Oriental18,8666,0215,1384,5813,7426,6922,5849,27
Catalunya16,8665,1917,95112,5715,3124,1227,1551,27
 

 

 

  Observa en el mapa la distribució dels índexs d'envelliment.
        * Clicant en una comarca podràs veure la seva piràmide de poblaciò.



Aquest navegador no disposa de Java Plug-in.
Obteniu el darrer Java Plug-in aquí.