Aprenestadistica. Home
Aprenestadistica. Secundària




Usuari/usuària

Inici Activitats Serveis Activitats Demografia Activitats societat Activitats Economia Activitats Medi Ambient Glossari
És rendible invertir en una casa rural?

Nom de l’activitat: És rendible invertir en una casa rural ?
Plantejament de l’activitat: Redactar un informe de viabilitat d’una empresa de turisme rural.
Àmbit: Anàlisi descriptiva
Objectiu: Saber representar i interpretar una taula estadística
Conceptes estadístics: Diagrama de sectors, mesures centrals
Competència bàsica: Tractament de la informació, comunicació lingüística, autonomia i iniciativa personal
Nivell: 2n cicle d’ESO
Durada: 60 minuts

Inici > Índex secció serveis> És rendible invertir en una casa rural?

Registre

Per poder validar dades i desar-les a l’activitat, així com per visualitzar les animacions, cal que us autentiqueu com a convidats o com a usuaris registrats.
 
 
  Has oblidat la contrasenya?
 
 
 

És rendible invertir en una casa rural?

Imatge: És rendible invertir en una casa rural? 
L’altre dia la nostra professora ens va plantejar la qüestió següent: Un amic seu té una segona residència on hi va molt poc i comença a pensar en la possibilitat de transformar-la en una casa de turisme rural, o bé vendre-la i construir en un altre lloc, però no té gaire clar quina és la millor opció. Per això ens ha demanat si el podem ajudar a fer l’estudi de viabilitat d’aquest projecte.
 
 

  En grups de dues persones prepareu l’opció alternativa de casa rural. A partir de l’anàlisi de la següent taula redacteu un informe.

  • Per fer l’informe hem de saber on està situada la segona residència de l’amic de la teva profe. Escull una comarca on penses que podria estar situada.
  • Pots estudiar la ubicació (comarca, municipi...) de la nova casa analitzant l’oferta que existeix a tot Catalunya. Pots observar en quines comarques hi ha més oferta de places, si són comarques de l’interior, de muntanya o del litoral. Després amb la informació que has obtingut pren la decisió respecte a quina comarca pots situar la nova casa rural.

Places de turisme rural Catalunya. Distribució per Comarques. 2014.
Casa de poble
compartida
Casa de poble
independent
MasiaMasoveriaTotal
 
Alt Camp3719264147440
Alt Empordà1834423433311.299
Alt Penedès4819588294625
Alt Urgell11526389103570
Alta Ribagorça179219144416
Anoia2516136184406
Bages493106449652
Baix Camp791123386310
Baix Ebre93768160274
Baix Empordà175114261291841
Baix Llobregat04004
Baix Penedès36761422148
Barcelonès00000
Berguedà7881341.1141.343
Cerdanya1521064573376
Conca de Barberà521557738322
Garraf00331548
Garrigues241602464
Garrotxa24854036151.127
Gironès3111106246394
Maresme077465146
Montsià398767103296
Noguera541895458355
Osona231322048281.187
Pallars Jussà2241853614459
Pallars Sobirà2773722014683
Pla d'Urgell059777143
Pla de l'Estany31100189488808
Priorat1351685837398
Ribera d'Ebre19372527108
Ripollès321522825341.000
Segarra222002970321
Segrià02063965
Selva1623161376576
Solsonès08121634736
Tarragonès0391452105
Terra Alta9792963180
Urgell402081136295
Val d'Aran976200159
Vallès Occidental2400428
Vallès Oriental015128280423
Catalunya2.2224.5843.3297.99518.130
 

  .

  .

  Ara caldrà fer un estudi comparatiu entre la comarca on has situat la casa de l’amic de la teva profe i la comarca on penses que seria millor invertir. Per decidir si és més rendible remodelar la casa actual o invertir en una de nova, pots revisar una sèrie d’aspectes de les dues comarques que t’ajudaran a documentar el teu informe.

 

  Observa els tipus d’allotjament: casa de poble compartida, casa de poble independent, masia, masoveria.
Hauríem de definir primer aquests conceptes:

  • Casa de poble compartida: habitatge unifamiliar dins de nucli de població que comparteix la persona titular amb les persones usuàries turístiques i on es presta el servei d’allotjament en règim d’habitacions i, com a mínim, d’esmorzar.
  • Casa de poble independent: habitatge unifamiliar en nucli de població on es presta el servei d’allotjament en règim de casa sencera.
  • Masia: habitatge unifamiliar fora de nucli de població que comparteix la persona titular amb les persones usuàries turístiques i on es presta el servei d’allotjament en règim d’habitacions i, com a mínim, d’esmorzar.
  • Masoveria: habitatge unifamiliar fora de nucli de població que es lloga en règim de casa sencera.

  Elaboreu un diagrama de sectors per a les dues comarques escollides amb el nombre de places segons el tipus d’allotjament. Amb els resultats obtinguts podeu veure quin tipus d’allotjament té més presència en cada comarca. Ara ja podeu decidir si convertiu la casa de segona residència en un establiment de turisme rural o construïu en un nou lloc.

  .

  Ara hauríem d’estudiar la dimensió (nombre de places de l’allotjament). Pensem en grups nombrosos, famílies, parelles, etc.? Conèixer la mitjana aritmètica, el rang i la desviació estàndard de les places dels establiments rurals de Catalunya et pot ajudar a prendre la millor decisió.

Places dels establiments rurals a Catalunya.
TipusMitjana aritmèticaRangDesviació estàndard
 
Casa de poble compartida
Casa de poble independent
Masia
Masoveria